Du er altid velkommen på Trekanten, Aalborg Øst, hvor der er folkedans i Se mere på aalborgdanseogspillemandslaug.dk
Aalborg Danse- og Spillemandslaug mandage i ulige uger kl. 19:00
Store Brøndum Folkedanserforening eksisterer også endnu.
St Brøndum Folkedanserforening
Forsamlingshuset
Mandag 19.30-21.30
Iris Jensen, tlf. 98 33 93 53
Danseleder: Lilly Kristensen – tlf. 23 39 72 16
Aalborg Folkedansere |
Biersted Folkedansere |
NKG-folkedansere |
---|---|---|
Folkedansernes Hus |
Biersted Skole |
Centret Syrenbakken, Nørresundby |
Onsdag 19.30 |
Torsdag 19.30 |
Torsdag 19.30 |
Thomas Jørgensen 20 48 61 75 |
Ove Eriksen 98 24 17 30 |
Lis Jensen 98 17 81 44 |
Nørresundby og Om. Folkedanserf. |
|
Solsidens Liegstouw |
---|---|---|
Løvvangsskolens kantine |
|
Rådhussalen, Nørresundby |
Tirsdag 19.30 |
|
Søndag 14.00 |
Bent Christensen 98 14 56 58 |
|
Børge Larsen 98 12 97 35 |
St. Restrup Folkedansere |
Gandrup Folkedanserforening |
Sulsted/Ajstrup Folkedanserforening |
---|---|---|
Forsamlingshuset St. Restrup |
Gandrup Skole |
Sulsted skole |
Tirsdag 19:30-22:00 |
Onsdag 19:30-21:30 |
Torsdag 19.30 |
Søren Kringel - |
L. Christiansen - 40 41 33 49 |
Ejvind Nielsen 98 26 16 34 |
|
|
Aars og Omegns Folkedansere |
---|---|---|
|
|
Aars skole |
|
|
Tirsdag 20.00-22.00 |
|
|
Leif Havbro 98 65 85 19 |
Assens og Omegns Folkedansere |
Astrup og Omegns Folkedansere |
Bislev og Omegns Folkedanserfor. |
---|---|---|
|
Astrup skole |
Bislev skole |
Tirsdag |
Torsdag |
Onsdag 20.00-22.00 |
Maren Engbjerg 98 58 38 57 |
Keld Johansen 98 55 43 12 |
Jette Villadsen 98 62 51 01 |
Boldrup Folkedansere |
Fjellerad Folkedanserforening |
Gravlev Folkedansere |
---|---|---|
Kig Ind, Vestermarksvej 2 |
Ingen aktiviteter |
Gravlevsalen |
Onsdag |
- |
Torsdag |
Aase B Jensen 98 55 71 86 |
Gerda Givard 98 33 33 85 |
Ib Jeppesen 40 75 68 20 |
Hadsund og Omegns Folkedansere |
Hobro Folkedanserlaug |
Kongens Thisted Folkedansere |
---|---|---|
Hadsund Skole |
Bymarkskolen |
Sortebakkeskolen, Nørager |
Mandag 19:30-21.30 |
Tirsdag 20.00-22.00 |
Torsdag |
Bent Larsen 98 57 30 80 |
Borghild Christensen 98 52 39 60 |
Gitte Steendahl 98 55 12 09 |
Løgstør Folkedansere |
Mariager Folkedanserlaug |
Nøvling Folkedansere |
---|---|---|
|
Mariager skole |
Ingen aktiviteter |
Torsdag |
Onsdag 20.00 |
- |
Egon E. Jensen 98 67 16 15 |
Otto Pedersen 98 54 16 41 |
Jette Andersen 98 31 90 01 |
Rebildkvadrillen |
Skibsted Folkedansere |
Skørping Folkedansere |
---|---|---|
Spillemandsmuseet |
|
Ingen dans |
Tirsdag 20.00 |
Onsdag |
|
Jonna Borella 98 39 12 08 |
Ellen Jensen 98 58 91 68 |
Villy Pedersen 98 39 20 97 |
St Brøndum Folkedanserforening |
Storvorde Folkedanserforening |
Støvring Folkedanserforening |
---|---|---|
Forsamlingshuset |
Ingen aktiviteter |
Bavnebakkeskolen |
Mandag 19.30-21.30 |
- |
Mandag 19.30-21,50 |
Iris Jensen 98 33 93 53 |
Eva 21 80 50 61 |
Henry Mathiesen 98 37 20 98 |
Suldrup og Omegns Folkedansere |
Svenstrup Godthåb Folkedansere |
Øster Hurup Folkedanserforening |
---|---|---|
Suldrup skole |
Ridemandsmølle |
|
Torsdag 19.30-21.30 |
Torsdag 19.30-21.30 |
Mandag |
Kirsten Graversgaard 98 38 72 38 |
L. B.Matthiasen 28 41 40 71 |
Tina Rasmussen 98 58 53 38 |