Fortegnelsen er af ældre dato. Mange foreninger eksisterer desværre ikke mere.

Du er altid velkommen på Trekanten, Aalborg Øst, hvor der er folkedans i
Aalborg Danse- og Spillemandslaug mandage i ulige uger kl. 19:00

Se mere på aalborgdanseogspillemandslaug.dk


Aalborg Folkedansere

Biersted Folkedansere

NKG-folkedansere

Folkedansernes Hus

Biersted Skole

Centret Syrenbakken, Nørresundby

Onsdag 19.30

Torsdag 19.30

Torsdag 19.30

Thomas Jørgensen – 20 48 61 75

Ove Eriksen – 98 24 17 30

Lis Jensen – 98 17 81 44

Nørresundby og Om. Folkedanserf.

Solsidens Liegstouw

Løvvangsskolens kantine

Rådhussalen, Nørresundby

Tirsdag 19.30

Søndag 14.00

Bent Christensen – 98 14 56 58

Børge Larsen – 98 12 97 35

St. Restrup Folkedansere

Gandrup Folkedanserforening

Sulsted/Ajstrup Folkedanserforening

Forsamlingshuset St. Restrup

Gandrup Skole

Sulsted skole

Tirsdag 19:30-22:00

Onsdag 19:30-21:30

Torsdag 19.30

Søren Kringel – -

L. Christiansen - 40 41 33 49

Ejvind Nielsen – 98 26 16 34

 

 

Aars og Omegns Folkedansere

 

 

Aars skole

 

 

Tirsdag 20.00-22.00

 

 

Leif Havbro – 98 65 85 19

Assens og Omegns Folkedansere

Astrup og Omegns Folkedansere

Bislev og Omegns Folkedanserfor.

 

Astrup skole

Bislev skole

Tirsdag

Torsdag

Onsdag 20.00-22.00

Maren Engbjerg – 98 58 38 57

Keld Johansen – 98 55 43 12

Jette Villadsen – 98 62 51 01

Boldrup Folkedansere

Fjellerad Folkedanserforening

Gravlev Folkedansere

Kig Ind, Vestermarksvej 2

Ingen aktiviteter

Gravlevsalen

Onsdag

-

Torsdag

Aase B Jensen – 98 55 71 86

Gerda Givard – 98 33 33 85

Ib Jeppesen – 40 75 68 20

Hadsund og Omegns Folkedansere

Hobro Folkedanserlaug

Kongens Thisted Folkedansere

Hadsund Skole

Bymarkskolen

Sortebakkeskolen, Nørager

Mandag 19:30-21.30

Tirsdag 20.00-22.00

Torsdag

Bent Larsen – 98 57 30 80

Borghild Christensen – 98 52 39 60

Gitte Steendahl – 98 55 12 09

Løgstør Folkedansere

Mariager Folkedanserlaug

Nøvling Folkedansere

 

Mariager skole

Ingen aktiviteter

Torsdag

Onsdag 20.00

-

Egon E. Jensen – 98 67 16 15

Otto Pedersen – 98 54 16 41

Jette Andersen – 98 31 90 01

Rebildkvadrillen

Skibsted Folkedansere

Skørping Folkedansere

Spillemandsmuseet

 

Ingen dans

Tirsdag 20.00

Onsdag

 

Jonna Borella – 98 39 12 08

Ellen Jensen – 98 58 91 68

Villy Pedersen – 98 39 20 97

St Brøndum Folkedanserforening

Storvorde Folkedanserforening

Støvring Folkedanserforening

Forsamlingshuset

Ingen aktiviteter

Bavnebakkeskolen

Mandag 19.30-21.30

-

Mandag 19.30-21,50

Iris Jensen – 98 33 93 53

Eva – 21 80 50 61

Henry Mathiesen – 98 37 20 98

Suldrup og Omegns Folkedansere

Svenstrup – Godthåb Folkedansere

Øster Hurup Folkedanserforening

Suldrup skole

Ridemandsmølle

 

Torsdag 19.30-21.30

Torsdag 19.30-21.30

Mandag

Kirsten Graversgaard – 98 38 72 38

L. B.Matthiasen – 28 41 40 71

Tina Rasmussen – 98 58 53 38